Rodzaje cery i skóry

Kosmetolodzy rozróżniają cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Dodatkowo wyróżnia się trzy typy skóry: wrażliwą, naczyniową i dojrzałą. Czym charakteryzuje się każda z nich, jak dokładnie określić rodzaj cery i typ skóry, pomoże poniższa, krótka charakterystyka.
Cera normalna
Każda z nas chciałaby mieć taką cerę. Nie wymaga ona intensywnej pielęgnacji, gdyż odpowiednie nawilżenie sprawia, że jest ona samowystarczalna. Niestety, cera ta występuje prawie wyłącznie u dzieci.
Cera normalna charakteryzuje się dobrą sprężystością oraz prawidłowym napięciem. Jej kolor zależy od barwnika występującego w skórze. Cera jest gładka oraz miła w dotyku, brak na niej przebarwień. Prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych powoduje, że cera jest matowa oraz pozbawiona krost i rozszerzonych porów. Nie prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Podziękowania dla http://lashandbrowacademy.pl/lashbrow-academy
pobrane
Cera sucha
Cera sucha wbrew pozorom nie jest przeciwieństwem tłustej. Suchość skóry zazwyczaj wynika z nieprawidłowego jej nawodnienia. Ten rodzaj cery spotyka się u większości osób po 30. roku życia, jednak może się też zdarzyć, że przesuszenie skóry jest okresowe, np. w wyniku słońca czy wiatru, a także z powodu wyniszczających chorób (prowadzących często do odwodnienia).
Skóra sucha jest cienka, mało elastyczna oraz bardzo podatna na pęknięcia i rany, a także wrażliwa na kosmetyki. Zazwyczaj ma kolor jasnoblady oraz matowy. Naskórek jest cienki w wyniku czego prześwitują naczynka krwionośne. W dotyku jest szorstka. U osób z tym rodzajem cery dosyć wcześnie pojawiają się zmarszczki.
Osoby z suchą skórą często skarżą się na świąd oraz uczucie „ściągania” czy mrowienia.
Cera tłusta
Cera ta występuje głównie u ludzi młodych, zazwyczaj w okresie dojrzewania, ale coraz częściej spotyka się ją także u osób dorosłych. Jest ona spowodowana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, co jest skutkiem zaburzeń hormonalnych.
Skóra tłusta jest błyszcząca i gruba. Pojawiają się rozszerzone pory oraz zaskórniki otwarte w postaci czarnych kropek, bądź zamknięte występujące pod postacią grudek. Najbardziej narażona na tego typu niedoskonałości jest strefa T czyli: czoło, nos i broda. Kolor skóry jest szarawy i nierzadko pojawiają się przebarwienia.
Osoby z tym rodzajem cery często borykają się również z trądzikiem, który stanowi poważny problem kosmetyczny.
Cera mieszana
Jest to najczęściej występujący rodzaj cery. Spotyka się ją głównie u osób w wieku 20-25 lat. Część skóry twarzy nadmiernie się przetłuszcza, głównie strefa T tzn.: czoło, nos, broda, a pozostała część posiada cechy cery normalnej, bądź w późniejszym okresie życia – suchej. Nie jest ona łatwa w pielęgnacji, gdyż każda część twarzy wymaga stosowania innych kosmetyków.
skóra
zobacz całą ofertę